آموزش طراحی__________________آموزش نقاشی
××××××× بزرگترین وبلاگ نقاشی و طراحی ××××××
قالب وبلاگ
حداقل به يك منبع نور براي تشکیل سايه احتياج داريم که می تواند گسترده و یا نقطه ای باشد. منبع نور نقطه ای برخلاف نوع گسترده، نور را بصورت متمرکز به مدل می تاباند. هنگام طراحی، منبع نور را - بطور فرضی - درنظر بگیرید و متناسب با جهت نور، جنس مدل و بازتاب محیط اطراف برروی آن، شروع به سایه زدن کنید. برای این منظور می توانید از سایه نرم و یا هاشور استفاده کنید. تفاوت آن ها در نحوه اجراست. در این بخش منظور از سایه، سایه نرم است.

 

تیرگی، روشنی و بازتاب اشیا اطراف، هنگامی كه برروی سطح جسم قرار مي گيرند، متناسب با نوع و مقدار خمیدگی آن، تراکم بیشتر یا کمتری پیدا می کنند. درواقع، تصویر اطراف به علت خمیدگی بزرگتر و یا کوچکتر میشوند که به فاصله کانونی سطح (مقدار خمیدگی) بستگی دارد. به تصاویر زیر دقت کنید.

وزن اجسام در سایه زدن مهم است. سنگین بودن یک جسم را می توان با تیره کردن بخش زیرین آن نشان داد. درواقع با تیره کردن قسمت زیرین، تعادل تصویر را به سمت پایین آورده که موجب سنگین بنظر رسیدن جسم می شود. البته این موضوع را نباید با سطح ایستایی اشتباه گرفت. سطح ایستایی، سطحی است که جسم برروی آن می ایستد، پس جزویی از جسم نیست و سایه برروی آن به سنگینی جسم ربط ندارد.

برای نشان دادن سایه ی ایجاد شده برروی زمین (سطح ایستایی)، خطوطی مستقیم از منبع نور را طوری رسم مي كنيم که به گوشه های جسم برسد و آن ها را تا رسیدن به زمین همراهي مي كنيم. سپس با خطوطی مناسب، نقاط تقاطعشان با زمین را به هم وصل مي كنيم. در انتها پس از مشخص شدن محیط سایه، درون آن را تیره می کنیم.

ممکن است استفاده از چند منبع نور موجب تداخل سايه ها با يكديگر شود، که باید قسمتهاي مشترك را تيره تر كنيم. این تیرگی به فاصله اجسام از منابع نور بستگی دارد. اما اگر فقط یک منبع نور داشتیم و سایه اجسام کناری با یکدیگر تداخل پیدا کردند، قسمتهای مشترک تیره تر نمی شود، بلکه تیرگی این قسمتها، با سایه های مجاورش برابر است.

 

هنگامی که سایه ای با روشنایی متوسط نزدیک سایه ای با روشنایی خیلی کم (خیلی تیره) قرار گیرد، روشن تر-از زمانی که کنار سایه تیره نباشد- بنظر میرسد و برعکس. یعنی اگر همان سایه با روشنایی متوسط در کنار سایه ای با روشنایی خیلی زیاد قرار گیرد، تیره تر بنظر میرسد.

برای سایه زدن اجسامی که رنگ روشن دارند، می توان از نکته بالا کمک گرفت. بعنوان مثال، برای طراحی یک گل با رنگ روشن، پشت زمینه طرح خطیِ گل را تیره می کنیم، سپس با چند سایه روشن حالت های گل را نشان می دهیم. درغیر اینصورت، اگر فقط گل را سایه بزنید و پشت زمینه آن را تیره نکنید. رنگ گل شما تیره تر از واقعیت بنظر خواهد رسید.

 

در سايه زدن باید به نحوه گرفتن مداد و فشار آوردن بر آن دقت کرد. مداد را باید طوری در دست گرفت که بتوان آن را آزادانه حرکت داد و طرح هایی زیبا خلق کرد. برای ایجاد سایه ای نرم، بهتر است مداد را در کف دست گرفته و انگشت شصت خود را چند سانتی متر بالاتر از نوک آن بگذارید، تنه مداد را به دست خود تکیه داده و با انگشتان دیگر آن را کنترل کنید. هنگام سایه زدن، دست را برروی یک نقطه از مداد نگه ندارید. در قسمتهای مختلف طرح، بایستی دستتان را طوری برروی مداد جابجا کنید که هیچ مشکلی برای سایه زدن آن قسمت نداشته باشید. بهتراست مداد را مانند هنگام نوشتن در دست نگیرید، زیرا در این حالت مداد را سفت گرفته اید که انعطاف کمی دارد، البته گاهي اوقات براي سايه زدن قسمت هاي ظريف و حساس لازم است مداد را مانند هنگام نوشتن در دست گرفت.

 

اگر می خواهید سطح وسیعتری از طرح را سایه بزنید، مداد را به حالت مایل بگیرید تا سطح بیشتری از نوک آن با کاغذ درتماس باشد و برعکس. یعنی مداد را برای سایه زدن قسمتهای ظریف به حالت قائم بگیرید تا بتوانید از قسمت تیز نوک مداد استفاده کنید.

 

در ابتدا می توانید با گذاشتن چند لایه اثر مداد برروی کاغذ به سایه های تیره تر برسید اما بعد از تمرین زیاد و مستمر، مغز و فشار دست شما برای رسیدن به سایه های تیره و روشن هماهنگ می شود.

 

یکی از تمرین های مفید برای هماهنگی مغز و فشار دست، جدول روبروست(بالایی). سعی کنید با یک مداد ب6 مانند جدول روبرو، هر مستطیل را فقط با یکبار فشار دادن دست تیره کنید. اثر مداد نباید از کادر مستطیل خارج شود و بایستی آن ها را از تیره ترین سایه به روشن ترین سایه برسانید.

هنگام سایه زدن نرم، بايـد قلم را در راستای حالت جسم حرکت داد، طوریکه تصور کنید واقعاً قلمتان روی مدل حرکت می کند. این نکته به شما کمک می کند تا حالت های جسم را بهتر نشان دهید.

 

سعی کنید تا حد امکان از محوکن، پنبه، انگشت و...براي محو كردن سايه استفاده نکنید و خودتان سایه ای یکدست و نرم ایجاد کنید. پس از اتمام سایه زدن می توانید با پاککن (پیشنهاد من پاککن اِتودی است) قسمتهایی از سایه را جهت نشان دادن بازتاب نور پاک کنید.

 


برچسب‌ها: آموزش طراحی و نقاشی, سایه زدن, هاشور, سایه
[ ۹۲/۰۴/۲۰ ] [ 4 AM ] [ لئوناردو داوینچی ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

علمِ هنر و هنرِ علم را مطالعه کنید

( لِئوناردو داوینچی )
امکانات وب