آموزش طراحی__________________آموزش نقاشی
××××××× بزرگترین وبلاگ نقاشی و طراحی ××××××
قالب وبلاگ
1- ابتدا مربعی را با توجه به اصول پرسپكتيو برروی سطح موردنظر می کشیم. به اين قسمت از كار خيلي توجه كنيد، زيرا اين مربع برای رسم بیضی از مستطیل بجای مربع استفاده می کنیم. محیط دايره شماست. ابتدا خط افق را مشخص مي كنيم (شماره 1) و از قسمتي كه مي خواهيم دايره در آن قرار گيرد خطي را با زاويه مناسب به سمت افق مي كشيم تا نقطه گريز مشخص شود.(شماره 2) سپس با توجه به قطر دايره موردنظر – كه برابر ضلع مربع است - خطي ديگر را به نقطه گريز وصل مي كنيم.(شماره 3) براي مشخص كردن نقطه گريز دوم، از خطي که عمود بر دو خط ديگر است استفاده مي كنيم.(شماره 4) دقت كنيد كه اين خط در صفحه ی شامل خطوط 2 و 3 قرار مي گيرد و زوايا در پرسپكتيو با تصوير دوبعدي تفاوت دارد.

 2- در این مرحله، برای تکمیل مربع قطرهای آن را رسم می کنیم. مي دانيم كه قطرهاي مربع با اضلاع مجوارش زاويه 45ْ می سازد. محل برخورد قطرها با امتداد اضلاع مربع (خطوط شماره 2 و 3) را مشخص و با خطي آنها را به یکدیگر وصل مي كنيم. همانطور كه مشاهده مي شود امتداد اين خط از نقطه گريز مي گذرد كه نشان دهنده ترسيم درست زواياست.

3- از مركز مربع خطوطی کمکی بسمت نقاط گريز می کشیم و آن ها را امتداد می دهیم تا عمود منصف اضلاع مربع مشخص شود. تقاطع این خطوط با اضلاع چهارضلعی را مانند شكل به هم وصل می کنیم. خطي را بر مرکز مربع و صفحه شامل آن عمود می کنیم. این خط می تواند برای کشیدن استوانه و یا مخروط راهنمای خوبی باشد.

4- حال با توجه به خطوط راهنما دایره را رسم می کنیم. برای دقت بیشتر می توان کمانهایی کمکی از دایره را در هر ربع مربع کشید و در گام بعد دایره را رسم کرد. درواقع این خطوط کمکی صفحه شامل دایره و خطوط حول محیط آن را برایمان مشخص می کند. توجه کنید که دایره در محل برخورد عمود منصف با اضلاع، با مربع مماس و مساحت هر ربع دایره باهم متفاوت است.

 


برچسب‌ها: آموزش طراحی و نقاشی, کشیدن دایره
[ ۹۲/۰۶/۲۴ ] [ 1 AM ] [ لئوناردو داوینچی ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

علمِ هنر و هنرِ علم را مطالعه کنید

( لِئوناردو داوینچی )
امکانات وب